Kiku’nun Bağış Kutusu

Kiku’nun bağış kutusu kutukutukitap.com’un bir sosyal sorumluluk projesidir.Sizler abone olduğunuz her kutuda kitap ihtiyacı olan çocukların kitaplara kavuşmasına destek olmuş olacaksınız.Bu nasıl mı olacak?

- Biz kutukutukitap.com olarak sizlere gönderdiğimiz her 10 kutuda 1 kitabı Kutukutukitap aboneleri adına Kitapbankosu’na bağışlıyoruz.

- Aynı zamanda elinizde fazla bulunan kitaplarınızı en az 10 adet olacak şekilde Fatih Mah.Atatürk Caddesi No:52/5 Rüya Evleri Sitesi A2 Blok D:8 Sarnıç Gaziemir/İzmir adresine anlaşmalı olduğumuz MNG kargo firması ile Kutukutukitap adını vererek indirimli olarak göndereceğiniz tarafımıza ulaştırılan kitapları ihtiyaç sahibi okullara ulaştırılmak adına Kitapbankosu’na bağışlanacaktır.

Kitap Bankosu:Kitap Bankosu, Türkiye'de .çocuklar başta olmak üzere bireylerin, okuma alışkanlığını artırmak için gönüllü olarak çalışan Gazi Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversiteleri başta olmak üzere, üniversite öğrencilerin ve mezunların bir araya gelerek oluşturduğu 150 kişilik bir ekiptir.

2012 yılından bu yana "Okuyan Türkiye İçin" hedefiyle yürütülen faaliyetlerimiz kapsamında hurda bir otobüsün yenilenmesiyle oluşturduğumuz bir "Gezici Kütüphane" bulunmaktadır. Gezici Kütüphanemiz ile birlikte ilkokul, ortaokul ve liseleri birer hafta ara ile dört hafta ziyaret ederek, kitap okuma faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Ayda yaklaşık 1500 öğrenciyi gezici kütüphanemizde ağırlıyoruz. Bu güne değin Ankara'nın 17 ilçesinde 70 Okulda 21 binden fazla öğrenciye 60 binin üzerinde kitap ulaştırılmıştır. Bununla birlikte çocuk ve gençlere eğlenceli faaliyetlerle kitap okumaya özendirmek amaçlanmaktadır. Projemiz bünyesinde kullanılan tüm kitaplar "Rafta Tozlanmasın Gönder Okuyalım" adında bir kampanya ile toplanmaktadır.

Kitap Bankosu 2012 yılında AB Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı tarafından hibe desteği almış ve 2013 yılı Aralık ayında proje hibe desteği tamamlanmıştır. Projemiz Ulusal Ajans tarafından en iyi proje uygulamalarına seçilmiştir. Akabinde başarılarımız üniversite tarafından desteklenip Gazi Hastanesi’nin atıl bir otobüsünden gezici kütüphane oluşturulmuştur.

Bir diğer faaliyetimiz, AVM'lerde konumlandırılan kitap kumbaraları, gezici kütüphane ile özel eğitim kurumlarına yapılan ziyaretler ve sosyal medya üzerinden yürütülen kampanyalarla kitap bağışı toplanmasının sonrasında tarafımızca incelenip tasnif edilerek, yine internet sitemizde yer alan Kitap Destek Talep Formu aracılığıyla tarafımıza ulaşan, köy okulları, cezaevleri, hastaneler, huzur evleri gibi kurumlara gönderilmesidir. 2012 yılından bu yana 200'ü aşkın kuruma 100 bini aşkın kitap desteği sağlanmıştır.

Gezici Kütüphane ve köy okullarına kitap gönderimi faaliyetlerine ek olarak, toplu kitap okuma, yazar ve şairlerle söyleşiler, köy okullarında ve hastanelerde kütüphaneler oluşturmak, el yapımı kitap ayraçları hediye etmek, kütüphane haftasında faaliyetler gerçekleştirmektedir.

Sizlerde Kitap Bankosu'na destek olmak için www.kitapbankosu.com adresi ya da sosyal medya hesapları üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


Bugüne Kadar ;
  • 86 Kutukutukitap.com tarafından bağışlanan kitap
  • 15 Kutukutukitap.com aboneleri tarafından bağışlanan kitap
  • 101 Toplam bağışlanan kitap