Çocuklarda Teknoloji Bağımlığı Nasıl Önlenir

Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Önlenir?

İlk yıllarda, çocuklar ebeveynlerini izleyerek değerleri ve normları öğrenirler. Dilimizi ve yüz ifadelerimizi, ilginç alışkanlıklarımızı ve zevklerimizi taklit ederler. Çocuğunuzu dinlemekten daha tatmin edici bir şey daha yoktur. Doğdukları andan itibaren insanlar, fotoğraflarını çekmek için çocukların yüzlerini telefonlara sokuyorlar ve elbette cihazın kendilerine özgü olmasını istiyorlar. Ailesini izleyen ve onların söylediklerini değil, yaptıklarını referans alan çocuklarda telefon bağımlılığı daha küçük yaşlarda oluşmaya başlıyor.

Teknoloji Bağımlılığından Kurtulma

Teknoloji bağımlılığından kurtulmak için çocuklarınıza hareketlerinizle örnek olmalısınız. Örneğin; çocuklarınızla genç yaşta okumaya başlayabilirsiniz. Bebeğinizi kucağınıza alın ve tahta kitaplara birlikte bakın. Okurken etkileşimli bir stil kullanın: hayvanları işaretleyin, bebeğinizin sayfayı çevirmesine yardım edin. Bebeklerin ve küçük çocukların dikkat süreleri çok kısadır, ancak cesaretini kırmayın. Kitap okuma alışkanlığı kazandırılarak için tüm hikayeyi gerçekten okumak zorunda değilsiniz. Okumayı sadece esnek bir oyun olarak görün. Böylece çocuğunuz kitapların hayatınızın önemli ve ayrılmaz bir parçası olduğunu fark edecektir.

Kısa Öyküler Okuyun

Çocuğunuz biraz daha büyüdüğünde birlikte resimli kitaplar ve kısa öyküler okumaya başlayabilirsiniz. Çocuğun yatak odasında en sevdiğiniz kitapların bir yığınını tutabilirsiniz. Yatmadan önce çocuğunuza okumak, sakinleşmenin ve bağlanmanın harika bir yoludur. Bu yaşlarda hikayeler daha karmaşık ve heyecan verici olabilir. Çocuğunuzu hikayeye dahil edin: sorular sorun. Karakterlerin davranış şeklinden bahsedin ve her biri için farklı sesler kullanın. Çocuğun deneyimlerini ve günlük yaşamını birlikte okuduğunuz kitaplara bağlamaya çalışın. Size bir hikayeyi hatırlatan bir şey gördüğünüzde, çocuğunuza gösterin.

Televizyonu Kapatmayı Unutmayın

Çocuğunuzun ekran zamanını kısaltmak, okuduğu okumaya doğrudan fayda sağlayacaktır. Elbette, okumanın televizyon izleyerek ya da video oyunları oynayarak eğlenmenin nispi kolaylığından çok daha fazla sabır gerektirdiğini fark etmek önemlidir. Bu yüzden bazı ekstra teşvik ve sebat gerekebilir.

Çocuğunuzun teknoloji kullanımının kullanımını sınırlamak istiyorsanız, bir ev sözleşmesi oluşturun.

Bu, evdeki herkes için sınırları belirleyen bir sözleşmedir. Çocuğunuzdan, sözleşmedeki ilk taslağı yazmasını, evdeki herkes için kural olarak uygun olduğunu düşündüklerini, teknoloji ayrıcalıkları elde etmek için neyi değiştireceklerini ve ebeveynlerin ne yapması gerektiğini düşündüklerini belirtmelerini isteyin. Evdeki herkes için hane halkı kurallarına uymamanın sonuçlarını listelemelerini isteyin. Çocuğunuzun hazırladığı liste üzerinden müzakere edin ve orta yolu bulduktan sonra tüm aile bireyleriyle birlikte bu kurallara uyun.

19 Ekim 2019

Paylaş

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın