Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Önemi

Yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de kitap okuma alışkanlığı edinmek oldukça önemli bir konudur. Fakat ne yazık ki yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da okuma düzeyi istenen seviyede değil. Peki çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak neden bu denli önemli? Kitap okumak öncelikle çocukların hayal gücünü daha da zenginleştiren bir eylemdir. Bunun yanı sıra zengin bir kelime hazinesine sahip olmanın yolu da yine okumaktan geçiyor.

Çocukların psikolojik bakımdan gelişmesi ve bazı değerlere sahip olması da okumanın kazandırdıkları arasındadır. Bilgi birikimi bir yana kişisel gelişim ve olaylara başka açıdan bakabilmek ancak farklı fikirleri okumakla elde edilir.

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Edindirmenin Yolları

Hayatın insana farklı kapılar açabileceğini anlatan kitaplar çocukların gelişim aşamasında en yakın dostu olmalıdır. Öyle ki çocuk yaşta kazanılan kitap okuma alışkanlığı ilerleyen yaşlarda da devam edecektir.

Peki, okumanın keyif verdiğini ve bunu bir alışkanlık haline getirmeyi çocuklara nasıl aşılamak gerekir?

- Çocukları kitaplarla tanışma yaşını daha erkene çekmek gerekiyor.
- Okumayı bilmeyen çocuklara resimli kitaplar almakta yarar bulunuyor.
- Ebeveynlerin de çocuklarla kitap okuma saatleri yapmalarında yarar var.

Çocuklar görerek öğrenme eğilimindedir. Bu neden ile çocuk çevresinde olup biteni davranış haline getirecektir. Bu durumda anne ve babasının sürekli kitaplar ile iç içe olduğunu gören çocuk kitaplara karşı ilgi duyacaktır.

Çocuklarda Okuma Alışkanlığı Başarıyı Getirir Mi?

Çocuğun kendini daha net ve kolay ifade edebilmesi için okuma alışkanlığını edinmesi gerekiyor. Ayrıca yapılan bazı araştırmalara göre etkin öğrenmenin yolu da yine okumaktan geçiyor. Örneğin temel düzeyde bir edebi birikime sahip çocukların diğerlerine nazaran daha başarılı olduğu araştırmaların sonucudur. Sadece bunu bilmek dahi çocukların hayatında kitabın önemini kanıtlamaya kafi gelecektir.

Çocuk yaşta edinilen okuma alışkanlığı zaman içerisinde sürekli hale geleceği için toplumun kültür seviyesi de artacaktır. Aslında çocuğun kazandığı bu eylen sadece kişisel bazda düşünülmemelidir. Kendini yetiştirmiş ve eğitim seviyesi yüksek toplumlar da yine okuma alışkanlığı edinmiş bir nesilden gelir. Kolay sosyalleşen ve hızlı öğrenen çocukların kitaplarla daha fazla haşır neşir olduklarını bilmekte yarar var.

25 Temmuz 2020

Paylaş

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın