Çocuklarda Dil Gelişimi

Çocuklarda Dil Gelişimi

Bebekler, doğdukları andan itibaren bulundukları çevreyi tanımaya çalışır. Duydukları sesler ve gördükleri görüntüler onları dünyayı anlamlandırma aracıdır. Ve dil gelişimi de bu araçlar sayesinde sağlanmaktadır. Çocuklar çevrelerinden duydukları sesleri ve sözcükleri taklit ederek konuşmayı öğrenir. Bu aşamada ailenin çocuğa bilinçli şekilde yaklaşması, sürece olumlu etki sağlar.

Çocuklarda Dil Gelişimi Ne Zaman Başlar?

Bir çocuk, ilk sözcüklerini söylemeye yaklaşık olarak 8 ay evresinde başlar. Ancak bu süreç, bebeğe göre değişen zaman dilimlerini içerebilir. Buna göre bazı bebekler 6 aylıkken birtakım sesleri taklit etmeye başlar. Bazı bebeklerde ise, 8 aydan sonraki zamanlarda bu durum gözlemlenir.

Çocukların dil becerilerini kazanması, 2.5, 3 yaşa kadar devam eden bir süreçtir. Bu zaman zarfında çocuklar çevrelerini gözlemleyerek konuşmayı öğrenirler. 3 yaş sonrasında da çocuklar daha anlamlı cümleler kurmaya başlayabilir. Dilin tamamen gelişmesi, dört ve altı yaşları arasında sağlanır. Bu süreçte çocuk sosyalleşerek daha hızlı öğrenebilir.

Çocuklarda Dil Gelişimi Becerileri Nasıl İlerler?

Çocukların dil gelişimi, yine çocuktan çocuğa farklılık göstererek ilerler. 15 aya gelmiş olan bir çocuk, genellikle 15-20 kelimeyi söylemeyi başarabilir. 18-20 aylık çocuklar, çok uzun cümleleri kuramaz. Fakat yine de cümle kurma becerisi bu yaşlarda başlar.

Yapılan araştırmalar bu evrelerde çocukların dili daha hızlı öğrendiğini ortaya koymaktadır. Bu dönemlerde çocuklarla, yetişkin bir kimseyle konuşur gibi konuşmak faydalıdır. Ona masal kitaplarının okunması, hikayeler anlatılması da dili geliştirmeye yardımcıdır.

18 Mayıs 2020

Paylaş

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın