Çocuk Kitaplarının Çocukların Gelişimi Üzerine Olumlu Etkisi

Çocukların kitaplarla tanışma serüveni elbette ki çocuk kitapları ile başlıyor. Peki çocuk kitaplarının çocukların gelişimine gerçekten olumlu katkıları var mı? Elbette ki kitapların çocuklar üzerinde sağladıkları olumlu gelişmeler bulunuyor. Özellikle 0 ile 2 yaş arasındaki çocukların hayal dünyası çevresinde gördükleri ile sınırlı kalır. Bu yaş aralığındaki çocuklar için hazırlanan kitaplar da çevrelerinde gördüklerini daha iyi anlamlandırmalarına yardımcı oluyor. Bu neden ile çocukların yaşına uygun çocuk kitaplarının çocuğa olan katkısı oldukça büyüktür.

Sadece dil gelişimi için değil dil kurallarını öğrenmek bakımından çocuk kitapları çocuklara katkı sağlıyor. Konuşma döneminde olan çocukların çocuk kitapları ile sesleri tanımaya ve onları doğru çıkarmaya eğilimi artar.

Çocuk Kitapları Keşfetmeyi ve Araştırmayı Tetikler

Çocuk kitapları çocukların hayal gücünü zenginleştirmelerinde yardımcı olurken bir yandan da dil gelişimini sağlar. Çocuklar, anadilinin işleyişine ve yapısına dair ip uçlarını ilk kez çocuk kitapları ile edinmektedir. Dinleyerek keşfetme dönemi de çocuk kitaplarının edindirdiği bir alışkanlıktır. Öncelikle dilin yapısını keşfetmeye çalışırken bir yandan da çevresindeki olaylara karşı ilgisi de artacaktır.

Çocuk kitabı ile öğrenilen bir kavram bir sonraki adımın da zeminini oluşturan önemli bir detaydır;

- Sözcükleri dile dökme becerisi
- Gözlem yeteneğinin artması
- Olumlu ve olumsuz ifadeleri anlama kabiliyeti
- Karşılaştırma, sınıflandırma ve neden sonuç bağı kurma gibi özelliklerin tümü çocuk kitaplarının kazandırdıkları arasında yer alıyor.

Kitaplarla Sabretmeyi Öğrenen Çocuklar

Çocuk kitapları özellikle de masallar çocuklara her zaman iyi ve erdemli davranış sergileyenlerin kazandığını anlatmaya çalışır. Bu da çocukların hem çevresine hem de kendisine karşı daha saygılı olması gerektiğini öğretmeyi sağlar. Aynı zamanda sabretme kavramı ve sabır sonrasında gelen başarı da kitapların çocuklara verdiği kavramlardandır.

İyilik ve dürüstlük gibi kavramların hayatta ne gibi değere sahip olduğu yine kitaplarının kazanımları arasındadır. Kitaplarla zaman geçiren çocuklar sorunları mantık çerçevesinde çözmeyi öğrenirken zamanla bakış açısını değiştirmeyi de öğrenmektedir. Böylece kendinden farklı düşünen kişilere olan saygı duymayı da anormal bir davranış olarak görmez. Kitaplar, çocukların zeka gelişimine katkı sağlarken onların daha kolay öğrenmesine de yardımcı oluyor.

13 Haziran 2019

Paylaş

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın