Çocuğunuz İle Kaliteli Zaman Geçrimenin Yolları

Çocuğunuz İle Kaliteli Zaman Geçirmenin Yolları?

Ebeveynler yönünden en çok kafa karıştırıcı ve araştırmaya yöneltici konuların başında çocuklar ile birlikte geçirilmesi gereken zaman dilimi ve bu geçirilen zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilen aktiviteler gelmektedir.

Çocuklara Kaliteli ve Verimli Zaman Dilimleri Ayırabilmek

Her anne babanın kendisini yetersiz hissettiği konu çocuğuna yeteri kadar zaman ayıramadığı, ayırdığı zaman dilimlerinin ise çocuk açısından kaliteli geçmediğidir. Ebeveynler genellikle çocukları için bazı durumlarda yetersiz, eksik ve verimsiz olduklarını düşünmektedir. Bu yaşanan psikoloji hemen her anne ya da babanın maalesef hissettiği yoğun bir duygu olarak öne çıkmaktadır.

Bu bunaltıcı psikolojik yoğunluk içerisinde yaşayan anne ve babalara söylenecek tek bir cümle bulunmaktadır. Kime göre ve neye göre yeterli olup olunmadığı düşünülmektedir. Belli bir kaideler bütünü ya da söz konusu bir reçete bulunmamaktadır.

Bu noktada yalnızca bilinmesi gereken ayrılan zaman diliminin uzunluğu değil ayrılan zaman diliminin verimliliğidir. Çocuklar ile geçirilen zaman dilimini kaliteli zaman olarak algılayabilmenin tek yolu verim ile değerlendirildiğinde çocukların gelişimi ve çocukların psikolojileri açısından katkı sağlamaktadır.

Öncelikli olarak ayrılan zaman diliminde çocukların keyif aldıkları aktiviteler yönünden zenginleştirilmesi önemlidir. Çocukların ilgisini çekecek, dikkatlerinin hızlı dağılmadığı, çok fazla etkinliğin bir araya sıkıştırılmadığı aktiviteler tespit edilerek bu yönde zaman geçirilmelidir.

Sevgi ve İlgi Hissettirilen Anlar En Önemli Zaman Dilimleridir

Aynı zamanda şunun da bilinmesi gerekir ki çocukla birlikte zaman geçirmek geçirilen zaman diliminin illa aktiviteler ve etkinlikler ile yoğunlaştırılması anlamına gelmemektedir. Çocuğun aile sevgisine, birliğine ve sıcaklığına öncelikli olarak ihtiyacı bulunmaktadır.

Çocuklar ile anne ya da babanın bir kanepede uzanıp sohbet etmesi, ellerini birleştirip hayal kurması en etkili ve geliştirici aktiviteden çok daha katkı sağlayıcı bir unsurdur. Çocuğun anne ve babası tarafından sevildiğinin, değer gördüğünü hissetmesinden çok daha büyük bir kaliteli, verimli zaman dilimi yeryüzünde bulunmamaktadır.

Çocuklar İle Birlikte Hangi Aktiviteler Gerçekleştirilmelidir?

-Öncelikli olarak çocuğun hayatınızın önemli bir parçası olduğunu hissettirebilmek en önemlisidir. Örneğin; ev işi yaparken ya da bir şeyleri tamir ederken çocuğun yanınızda bulunması katkı sağladığını hissetmesi bir şeylerin ucundan tutması çocuğa kendisini değerli ve ebeveynleri tarafından özel olduğunu hissettirebilmenin önemli yollarından biridir.

-Birlikte kitap okumak, çocuğun ilgili alanı olan spor aktivitelerini birlikte gerçekleştirmek, oyun parklarında çocuklar ile beraber oyuncaklara binmek onları çalıştırmak, çocuğun oyuncakları ile birlikte oyun kurmak çocuğun hayal dünyasına eşlik etmek gibi pek çok alternatif aktivite kaliteli geçirilen zaman dilimlerini oluşturmaktadır.

Hiçbir reçete ya da hiçbir öneri yeterli olmayacaktır. Önemli olan çocuğun kişiliği ve ilgi alanları çerçevesinde derin sevgiyi ve derin güveni kapsayıcı faaliyetler gerçekleştirebilmekten geçmektedir.

20 Ekim 2019

Paylaş

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın