Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebeklerin diş çıkarma süreci, bebeğin gelişiminde önemli bir aşamadır. Bu aşamada bebeğin gösterdiği gergin davranışlar, ebeveynlerin endişe duymasına neden olur. Ancak diş çıkarma doğal bir süreç olduğundan, bu aşamayı bilinçli şekilde karşılamak gerekmektedir.

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır?

Bebeklerin ilk dişlerini çıkarması, doğumdan sonra ilk altı ay tamamlandıktan sonra başlar. Ancak bu dönem, bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. Örneğin bazı bebekler, ilk dişlerini ilk dört ay içerisinde çıkarmaya başlar. Bu süreç genel olarak ilk dört ve yedi ay arasına yayılmaktadır.

Diş çıkarmanın tamamlanması ise, bebeğin 12 veya 14 aylık olmasına kadar devam eder. Bu veriler bebekler ne zaman diş çıkarır sorusunun cevabı şeklinde kabul edilebilir.

Bebeklerde Dış Çıkarma Belirtileri

Bebeklerin diş çıkarma evresi, bebeğin huzursuz hissetmesine neden olur. Bu evrede bebek,

- Uykuya dalmakta zorlanma

- Ağlama ve iştahsızlık

- Hafif ateş

- Sürekli ısırma ve emme eğilimi

- Ağız bölgesinde kızarıklık

- Diş etlerinde şişme ve kızarma

- Tükürük salgılamada artış gösterir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Evresinde Neler Yapılabilir?

Bu aşamada bebeğin mutlaka doktor kontrolünde olması önerilmektedir. Hekim tarafından önerilen uygulamalar, bebeği rahatlatacaktır.

Bilinen en etkili bebeklerde diş çıkarma uygulamaları arasında diş etlerini kaşımaya yardım eden oyuncaklar bulunmaktadır. Bunlar diş etleri üzerindeki baskıyı ve ağrıyı hafifletir.

Ağrıyan diş etleri üzerine soğuk uygulanması da fayda sağlar. Bu sayede bebek daha az ağrı hisseder.

1 Temmuz 2020

Paylaş

  • ilk yorum yapan siz olun..

  • Yorum Yapın